top of page

Martine Jackson

 

Martine Jackson 2000 senesinde Cape Town Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu.

Jackson, onu henüz 5 yaşındayken ilk defa seramikle buluşturan ve tanınmış bir seramikçi olan annesi Barbara Jackson’ın 1978’de kurduğu atölyede çalışıyor. Heykeltıraş dedesi Moris Adler’dan kendisine kadar gelen yaratıcı mirası sürdürüyor.

 

Jackson’ın seramikleri, doğadan, modadan, ev eşyalarından ve en çok da grafik tasarımdan ilham alır. Her bir parça bobin yöntemi kullanılarak el ile yapılır ve perspektifi vurgulayan organik şekiller ve sürekli desenlerle özgünleştirilir.

Her bir parçanın yapısı ile yüzey dekorasyonu arasında, ritmik simetri ile formlar ve renklerdeki asimetrik nüansların çarpışmasından doğan dinamik bir gerilim de olsa, kalıcı intiba denge ve uyuma dairdir. “En büyük mutluluk ve huzuru kil ile çalışırken buluyorum” diyor Jackson.

 

“Kile şekil verme ve boyama süreci adeta bir meditasyon, beni sakin, zamanın olmadığı bir boyuta yolluyor.” Jackson’ın tasarım ve grafik alanlarındaki takdiri, karışık medya konusundaki benzersiz kabiliyetinde de kendini gösteriyor. İşleri Bret Kebble Sanat Ödüllerinde finalist olarak seçilmiş ve New York’un ünlü sanat galerilerinden Amaridian’ın seramik sergisinde yer almakta.

 

Martine aynı zamanda Carrol Boyes markasının kreatif direktörlerinden. Ürün geliştirme ve reklam araçları dahil olamak üzere, şirketin tüm yaratıcı kollarından sorumlu. Carrol Boyes için 2 ürün grubu tasarlamış ve geliştirmiş: ‘Curve’ seramik, ‘Splash’ ise paslanmaz çelikten.

 

Benzersiz sanatının yanı sıra Jackson, MJ.VISUAL isimli, boncuklardan duvar resimleri ve portreler üreten bir sosyal şirketin de kurucusu.

 

www.martinejackson.com

 

Seramic Vazolar
Seramik Çanak
Seramik Işık
bottom of page