top of page

Liberty

 

Since 1875, Liberty has been synonymous with luxury and innovative design. Arthur Lasenby Liberty founded Liberty on London's Regent Street in 1874, selling ornaments, fabric and objets d'art imported from Japan and the Far East.

 

With a long history of collaborative projects from William Morris in the 19th-century to Yves Saint Laurent in the 20th, Liberty Art Fabrics have embodied great design and been an integral part of the brand and retail story.

 

At Liberty, a rich heritage combines with the avant-garde in fashion, accessories, textiles, and the home to create one of the world's unique and best-loved stores. In the words of Oscar Wilde, "Liberty is the chosen resort of the artistic shopper."

 

 

Metropolitan Müzesi

 

Metropolitan Müzesi batı yarımkürenin en büyük, dünyanın ise tek çatı altında toplanmış en ansiklopedik müzesidir. 1870 senesinde kurulan ve kalıcı koleksiyonu 17 küratöryel departmanda saklanan, 5000 seneye yayılmış dünya kültürüne ait, tarih öncesinden günümüze, dünyanın her köşesinden her sanatsal medyada ve yaratıcı mükemmellikte 2 milyon sanat eseri barındırır.

 

Metropolitan Müzesi sergisiyle aynı zamanda üretilmiş olan:

 

Charles James: Modanın Ötesinde

 

Doğum yeri olan Londra’da, ve devamında Paris’te tasarımlar yapan Charles James (1906-1978) New York’a 1940 senesinde geldi. Resmi eğitimi olmamasına rağmen, bugün Amerika’da Haute Couture geleneğinde çalışmış en büyük tasarımcılardan kabul edilir.

 

James’in kariyeri boyunca modernleştirerek kullanmaya devam ettiği ana tasarım elementleri, karmaşık dikişlere ve kesimlere olan ilgisinden doğmuştur: anvelop pantalonlar, 8 figürlü etekler, vücuda oturan elbiseler, kurdele pelerin ve elbiseler, spiral kesim giysiler ve puf kumaşlı gece tuvaletleri. Benzersiz tasarım süreci, devrim yaratan tuvaletler yaparken heykelsi, bilimsel ve matematiksel yaklaşımlar ve bugün hala tasarımcılara ilham veren yenilikçi terzilik teknikleri kullandı.

 

bottom of page